اخبار کوتاه جهان انرژی/افزایش50 درصدی صدور نفت ایران به چین


به گزارش روز شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا به نقل از رویترز؛ اداره کل گمرک چین اعلام کرد که صادرات نفت خام ایران به چین در ماه سپتامبر با 59 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه 2016 به 3 میلیون و 220 هزار تن، معادل 784 هزار و 60 بشکه در روز رسید.
مجموع کل واردات نفت چین در ماه گذشته میلادی با رسیدن به 9 میلیون بشکه در روز، رکورد جدیدی را از خود به جای گذاشت.

**برنامه ایران برای کاهش صادرات نفت به پایین ترین رقم در 19 ماه اخیر
رویترز به نقل از یک منبع آگاه، از برنامه بارگیری تانکرهای ایران خبر داد و افزود: قرار است مجموع صادرات نفت خام و میعانات این کشور در ماه اکتبر نسبت به ماه پیش از آن حدود یک پنجم کاهش یابد و به پایین ترین رقم در 19 ماه اخیر یعنی 2 میلیون و 94 هزار بشکه در روز برسد.
«سعید خوشرو» مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، اواخر ماه سپتامبر گفته بود گه صادرات میعانات ایران به دلیل مشکل فنی در میدان پارس جنوبی کاهش یافته است و انتظار می رود کار تعمیرات دو ماه به طول بیانجامد.

**ایران به بازار جهانی ال. ان. جی پیوند می خورد
هلنیک شیپینگ نیوز به نقل از شرکت بلژیگی اکسمار گزارش کرد که در حال مذاکره برای استفاده از کشتی ال. ان .جی سازی خود در پروژه صادرات گاز طبیعی ایران است.
شرکت ملی نفت ایران نیز در بیانیه ای در سایت اینترنتی خود نوشت که برای پروژه ای که از سوی شرکت «آی اف ال ان جی» نروژ اجرا می شود، گاز طبیعی عرضه خواهد کرد و انتظار می رود گاز ارسالی ایران در یک مجتمع شناور ال ان جی به گاز مایع تبدیل شود.
گرهارد لودویگسن، رئیس شرکت آی اف ال ان جی، این همکاری با شرکت ملی نفت ایران را تایید کرد. اکسمار گفته، قرارداد استفاده از کشتی های این شرکت برای مایع سازی گاز ایران موضوع مذاکراتی است که هم اکنون در حال انجام است.

**شرکت های روسی در ایران پروژه های نفتی انجام می دهند
خبرگزاری تاس به نقل از «رومن پانوف»، مدیر شرکت «روس جئولوجیا» گزارش داد که این شرکت دولتی در حال مذاکره با شرکت های زاروبژنفت، گازپروم نفت و لوک اویل در مورد اجرای مشترک پروژه های نفتی در ایران به ارزش یک میلیارد و 500میلیون دلار است.
پانوف افزود: در حال مذاکره هستیم، این پروژه امکان پذیر است؛ شرکت های بزرگی پیشتر مشارکت خود را در پروژه های مشترک در ایران اعلام کرده اند و بر این اساس، می توانیم درباره اکتشافات زمین شناسی و عملیات خدمات دهی عمل کنیم و اکنون وارد این فرایند شده ایم.
شرکت ملی نفت ایران در ماه مارس یادداشت تفاهمی با شرکت روس جئولوجیا برای برنامه یادشده منعقد کرده است. این پروژه شامل تحقیقات لرزه نگاری ساحلی و فراساحلی، بررسی حوزه های ترانزیتی و حفر چاه در 5 تا 7 سال است.

**صدور نفت ایران به اسار اویل هند 26 درصد کاهش یافت
به گزارش هلنیک شیپینگ نیوز، آمارهای تانکری بدست آمده از منابع تجاری و موسسه تامسون رویترز نشان می دهد که واردات نفت شرکت اسار اویل هند از ایران در ماه سپتامبر، نسبت به مدت مشابه سال گذشته با 26.4 درصد کاهش به 97 هزار و 200 بشکه در روز رسید، در حالی که این شرکت خرید نفت از عراق را افزایش داده است.
واردات نفت اسار اویل از عراق در ماه سپتامبر نسبت به ماه اوت بیش از دو برابر رشد داشته و از روزانه 34 هزار و 100 بشکه به 72 هزار و 500 بشکه رسیده است.

**عراق در صدور نفت به آمریکا از عربستان پیشی گرفت
بلومبرگ اعلام کرد که میزان صادرات نفت عراق به آمریکا در ماه سپتامبر برای نخستین بار طی 25 سال گذشته از میزان صادرات عربستان پیشی گرفته است و این روند احتمالاً در ماه اکتبر نیز تداوم خواهد داشت.
آمارهای اداره گمرک آمریکا نشان می‌دهد، عراق در ماه گذشته میلادی 18 میلیون و 800 هزار بشکه نفت به آمریکا صادر کرد که حدود 2 میلیون و 900 هزار بشکه بیش از میزان صادرات عربستان بود.
از ابتدای ماه جاری میلادی تاکنون نیز صادرات نفت عراق به آمریکا حدود 3 میلیون و 200 هزار بشکه از رقم عربستان بالاتر بوده است.

**حضور شل، بی پی و اکسون موبیل در صنعت بالادست نفت برزیل
به گزارش رویترز، شرکت های شل انگلیسی-هلندی، بی پی انگلیس و اکسون موبیل آمریکا در مناقصه اکتشاف و تولید نفت در 6 بلوک برزیل شرکت کردند.
شل توسعه سه بلوک، بی پی دو بلوک و اکسون موبیل یک بلوک را بر عهده گرفتند. مدیر عامل‌ بی پی معتقد است که قیمت نفت هرچه باشد، اکتشاف و تولید نفت در این کشور برای آنها بسیار با اهمیت و پرسود است.
برزیل از امضای قرارداد مناقصه این 6 بلوک یک میلیارد و 880 میلیون دلار درآمد کسب کرد.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام **1070** 6075*خبرنگار: فریبا بابائی ** انتشار: زهرا هجینی نژاد

انتهای پیام /*http://www.irna.ir/fa/News/82710742/