اتهامات آمریکا علیه الحشد الشعبی برای تغییر موازنه قدرت در عراق است


به گزارش ایرنا، مجلس اعلای اسلامی عراق به رهبری شیخ ‘همام حمودی’ نایب رییس پارلمان عراق روز شنبه در بیانیه ای گفت که اتهامات اهانت آمیز و بی اساس تعدادی از مسئولان آمریکایی علیه نیروی بسیج مردمی عراق و فرماندهان آن، دخالت در مسائل داخلی عراق به منظور تغییر موازنه قدرت به نفع تندروهای تکفیری و جدایی طلبان در عراق است.
مجلس اعلای اسلامی عراق تاکید کرده است که این اتهامات تمامیت ارضی و ثبات کشور را هدف قرار داده و خدمت به گروه های تکفیری و جدایی طلب است.
در این بیانیه با ابراز شگفتی از اظهارات اخیر مسوولان آمریکایی آمده است که الحشد الشعبی یک نهاد قانونی زیرنظر فرمانده کل قوای مسلح عراق است و در پاسخ به فتوای مرجعیت عالی دینی عراق شکل گرفته و برای حفاظت از وحدت، حاکمیت و کیان عراق، شهدایی را تقدیم کرده است.
مجلس اعلای اسلامی عراق خاطر نشان کرد: این اظهارات در برهه ای عنوان شده است که عراق پس از کسب پیروزهای بزرگ بر تروریسم ، قصد دارد به عامل امنیت و ثبات در سراسر منطقه تبدیل شود.
‘ریکس تیلرسون’ وزیر خارجه آمریکا اخیرا در سفر به عربستان سعودی، از تشکیلات مردمی الحشد الشعبی به عنوان گروه شبه نظامی خارجی در عراق یاد کرده و خواستار خروج آن از عراق شده بود.
در ادامه این اتهامات، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دیروز جمعه (5 آبان 96) ‘ابومهدی المهندس’ نایب رییس تشکیلات الحشد الشعبی را تروریست خواند و وزارت خارجه آمریکا نیز نام او را در فهرست تروریست ها جای داد.
این اظهارات و مواضع همزمان دستگاه دیپلماسی آمریکا علیه الحشد الشعبی، اعتراض گسترده ای را در سطح جریان های سیاسی و افکار عمومی عراق به دنبال داشت، تا جایی که وزارت خارجه عراق دیروز جمعه در بیانیه ای، علیه سخنان تیلرسون و وزارت خارجه آمریکا موضع گرفت و آن را محکوم کرد.
تشکیلات بسیج مردمی عراق در طول 2 سال و نیم گذشته مهمترین نهاد نظامی ضد تروریستی در عراق بود که بیشترین ضربه را به تروریسم وارد کرد. این تشکیلات اولین گروه مردم نهادی است که در سال 2014 جلوی پیشروی داعش را به سمت بغداد و شهرهای جنوب عراق گرفت.
خاورم *353*380* 1049
انتشار دهنده: مریم کاظمی

انتهای پیام /*http://www.irna.ir/fa/News/82710853/